top of page

דבש מאנוקה – מסורת של שנים מגובה במחקר מדעי

גם מארי באמבי לא האמינה, כמה מהפכני יהיה המסע בן ששת החודשים שעשתה מאנגליה לניו זילנד בשנת 1839, בעודה מפליגה כשבאמתחתה סלים ארוגים שהכילו אוצר של ממש – דבורי דבש מסוג APIS MELLIFERA - זן ייחודי של דברים המשמשות ליצור מסחרי של דבש.

מארי, שהיתה כוורנית באנגליה ואחותו של מיסיונר נוצרי, החליטה לקבוע את המכוורות שלה לאורך החוף המזרחי של האי הצפוני של ניו זילנד, אזור פראי במיוחד, שם פרחו עצי המאנוקה (MANUKA), הידועים בפריחתם הייחודית המתרחשת רק 2-6 שבועות בשנה.

לקח לניו זילנדים למעלה מ 100 שנה להבין איזה אוצר יש להם מתחת לאף, כאשר ד"ר פיטר מולן, אחד מהביוכימאים הידועים בניו זילנד, העניק ב 1981 גושפנקא לתכונות האנטיביוטיות הייחודיות של דבש המאנוקה – יכולתו בין היתר, לסייע בחיסול חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, כולל במצבים קשים כמו פצעים כרוניים וכיבים בעור. ועשר שנים נוספות עד שזכה להתעניינות בין לאומית, ושמו יצא למרחוק.

אבל צמח המאנוקה (leptospermum scoparium) לא היה זר לניו זילנדים. השבטים המאורים המסורתיים הכירו ביתרונותיו מקדמת דנא, ונהגו לעשות בצמח שימושים רבים במסגרת הרפואה המאורית המסורתית, והוא שימש עבורם כמעין "בית מרקחת". בקליפתו נהגו להרגיע כוויות ותחושת שריפה בעור ואף להפיק "מי פנים". מהעלים נהגו להכין עירויים ששימשו להפחתת חום וטיפול בבעיות שתן וקיבה. אדים מהעלים שהורתחו שימשו להקלה על צינון. מסטיק שהופק מהעץ שימש כקרם לחות ועוד. מחלקים אחרים של העץ נהגו לבנות בתים, מיטות, משוטים לסירות, כלי נשק וחניתות וכן להשתמש בו להסקה.


שילוב מנצח


השילוב של הדבורים הייחודיות וצמח המאנוקה, הוליד זן ייחודי של דבש, דבש מאנוקה, שיש מי שרואה בו אפילו סוג של תוסף תזונה, או לכל הפחות מזון על עתיר שלל יתרונות תזונתיים. למרות שזנים נוספים של הצמח גדלים במקומות נוספים ברחבי העולם, הם אינם מייצרים את הפרחים הנחוצים לדבורים לשם ייצור הדבש.


בשנת 2018 דבש המאנוקה קודם בדרגה בהיבט ההכרה ביתרונותיו הבריאותיים, כאשר מערכת הבריאות הלאומית באנגליה ( NICE) ומערכת הבריאות הציבורית של אנגליה (PHE) החליטו כי דבש צריך להיות קו ההגנה הראשון במקרה של שיעול לצורך הפחתת התסמינים.


בעוד שדבש רגיל מאבד מתכונותיו בחום של מעל ל 40 מעלות (ויש הטוענים שהמבנה המולקולרי שלו נפגע כתוצאה מהחימום) , דבש המאנוקה עמיד בחום וניתן לשלב אותו בתה וליהנות מכל היתרונות הבריאותיים שלו, ללא כל חשש. זאת הודות לרכיב בשם UMF - Unique Manuka Factor.


דבש מהטובים ביותר


סוף סוף ניתן לרכוש בארץ דבש מנוקה של חברת PURITI הניו זילנדית. חברת פיוריטי הינה חברה העומדת בסטנדרטיים ובתקנים הגבוהים של ממשלת ניו-זילנד, ה - MPI וכן בתקנים המחמירים של מכון התקנים הישראלי ושל משרד הבריאות.

משמעות הדבר כי כל אצווה נבדקת טרם שהיא יוצאת את שערי המפעל. PURITI הוא המותג היחיד עם אישורי UMF ו - MGO המוצגים בבירור בכל אריזות מוצרי החברה, המעידים על איכותו הגבוהה והבלתי מתפשרת.

החברה מציעה דבש מנוקה גולמי מונו פלוראל (חד זני), שמיוצר אך ורק מנקטר עץ המאנוקה. הדבש איננו מעובד, טבעי, מקורי ו 100% טהור.32 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page