איזה דבש כדאי לי לקנות?

עודכן: 30 ביוני 2020

למרות שישנם סוגים רבים, קטגוריות ותת-קטגוריות של דבש, ניתן לחלק את כל סוגי הדבש לשתי קבוצות כלליות - כוורות "מולטי-פלורליות" וכוורות "חד-פלורליות". סוגי דבש הבאים מכוורות

"מולטי-פלורליות" מיוצרים על ידי דבורי דבש בעזרת צוף ממקורות פרחים רבים ושונים. לחילופין, בכוורות חד-פלורליות דבורי הדבש מייצרות סוגי דבש מצוף של מין פרחים אחד.

כמו שאולי נראה, חובבי הדבש מעדיפים כוורות "חד-פלורליות". קחו לדוגמא דבש סורווד. דבש Sourwood גולמי טהור מופק מ 100% צוף מפרחי עץ מקומי שנקרא Sourwood. עצים אלה פורחים ביוני בצפון ג'ורג'יה והדבש המופק מהם בהיר וטעים להפליא. מכיוון שצוף סורווד הוא המקור הצוף היחיד המשמש בייצור הדבש, הדבש הוא ייצוג אמיתי של תכונותיו של צוף הסורווד. הצבע, המרקם, הצמיגות, תכולת הסוכר, תכולת המינרלים, הוויטמינים והנוגדי החמצון הם כולם ייחודיים למגוון הסורווד.


בנוסף, חלק מחובבי הדבש מחפשים זני דבש ספציפיים לתכונות הרפואיות הנלוות להם. לדוגמא, דבש מנוקה ודבש פלמטו שהוכחו ככאלה שיש להם רמות גבוהות מאוד של נוגדי חמצון. מזון עשיר בנוגדי חמצון הוא תוספות תזונה מומלצות למניעת מחלות מסויימות.


תוצרת הדבש מכוורות חד-פלורליות מסוימות מוערכים בשל הרכב הסוכר שלהם. גלוקוז ופרוקטוז הם שני הסוגים העיקריים של סוכרים המצויים בדבש. תוצרת דבש בעלי תכולת פרוקטוז גבוהה יותר פחות יתגבשו, כלומר ניתן לאחסן אותם ללא הגבלת זמן. התגבשות אינה דבר רע לדבש, והיא נורמלית לחלוטין עבור חלק מהזנים (זנים בעלי תכולת גלוקוז גבוהה יותר) אך עצם העמידות בפני התגבשות היא מאפיין מאוד חשוב המצביע על איכות הדבש.


תוצרת דבש הנפוץ שהינו מפרחי בר, ​​מיוצר על ידי דבורי דבש המשתמשות בצוף ממינים רבים של פרחים שונים. יערות כאלו ברוב המקרים אינן מכילות את המאפיינים הטהורים של אף אחד ממקורות הצוף ברמת הייצור שלהם. לעומת זאת, תוצרות דבש אלה אכן מכילות את האיכויות של פרחים רבים. אחד הדברים היפים ביותר בתוצרת דבש "מולטי-פלורל" הוא הייחודיות המוחלטת שלהם, אם ננסה להציג זאת כמשל: דבש פרחי בר הוא כמו פתיתי שלג אינדיבידואליות שכל אחת עומדת בפני עצמה רק פעם אחת וכאשר היא נמסה, היא נעלמת. אך מצד שני חלק מחובבי הדבש מעדיפים דבש פרחי בר בגלל הטעמים המורכבים הנובעים מערבוב איכויות צוף רבות.


לא משנה באיזה דבש תבחרו, כולם טעימים ומזינים. חשוב מאוד לקחת מעט דבש בכל יום!


12 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול