סירופ יאקון - מתוק שזה בריא

logotipo-ecoandino.png

חלק מיתרונותיו הבריאותיים של היאקון  כוללים פרוביוטיקה טבעית, שליש קלוריות מסוכר לבן, עוזר בירידת המשקל, סיבים תזונתיים, מופחת קלוריות, אינדקס גליקימי נמוך, עוזר להורדת הכולסטרול, תחליף מעולה לסוכר בבישול ובאפיה, מונע עששת, אורגני, מועיל בהורדת לחץ הדם. ומתיקות של כרמל.

יתרונות בריאותיים נוספים של היאקון  כוללים גם את יכולתו לווסת את רמות הסוכר בדם, להוריד את רמות הכולסטרול "הרע", לעזור לירידה במשקל, להוריד את לחץ הדם, לשפר את בריאות הכבד, למנוע סוגים מסוימים של סרטן, להגביר את בריאות העיכול ולחזק את המערכת החיסונית.

yacon-organic-syrup-1_eyal-keren-935x102

תחליפי סוכר ניתן למצוא במגוון רחב של משקאות ומזון. תחלפי סוכר אלו עשויים לעורר בך את השאלה מהו תחליף הסוכר הטוב ביותר מתוך שפע של מוצרי מזון המשווקים עם תוויות כגון "ללא סוכר", "פחות סוכר", "דיאטי", ו "סוכר טבעי"  , תויות אלו כאמור מופיעים על מאפים, גלידה, מסטיק, עוגיות, ג'לי, תערובות קקאו וסוכריות. רוב רובם של תחליפי סוכר אלו הינם סינטטיים ולא מתאימים לכל אחד בתוכנית התזונה.

היאקון הוא סופרפוד חדש המתואר כ"פריצת דרך משמעותית בהיסטוריה של ממתיקים טבעיים", הוא תחליף לסוכר וממתיק טבעי בריא.

סירופ יאקון הוא ממתיק שמקורו בשורש של צמח הנקרא YACON, יליד לאזור האנדים של דרום אמריקה. תרבות האינקה כבר השתמשה בממתיק הטבעי הזה בגלל רמות הסוכר הנמוכות, הריכוז הגבוה של נוגדי החמצון ותכונותיו הבריאותיות הרבות. החומר שנותן לסירופ את טעמו המתוק הוא FOS עוזר לעיכול, הוא מועבר למעי הגס שלנו ו"מזין" אותו בחיידקים טובים ובכך מקדם את תסיסה. זו הסיבה ש FOS נרשם כפרהביוטי נפוץ המסייע ומעורר את הייצור של "חיידקים ידידותיים" בבטן שלנו. הוא פועל להפחית עצירות, לשפר את ספיגת סידן ומגנזיום, להגדיל את צפיפות העצם, להפחית את רמות הכולסטרול ואת הטריגליצרידים ולהגביר את המערכת החיסונית.

עם זאת, מחקרים מדעיים שונים הראו כי FOS יכול לעודד את הצמיחה של חיידקים מזיקים במעיים שלנו גם כן. לכן, מומלץ מאוד להשתמש סירופ Yacon במתינות. למרות שהוא מכיל פחות פרוקטוז מסירופ אגבה ואינו מעלה את רמות הסוכר בדם, עדיין כמו כל מוצר אחר, יכול לגרום נזק לגוף כאשר הוא נצרך בכמויות גדולות.

עם זאת, סירופ YACON הוא אפשרות בריאה יותר מאשר סירופ אגבה. הרבה פחות מעובד, בעל אינדקס גליקמי נמוך, ומכיל חומרים מזינים מועילים רבים, כולל אשלגן, ויטמין A ,B ו E . על פי העיתון הבריאותי האירופי CLINICAL NUTRITION, היאקון תורם לירידה במשקל על ידי גירוי תחושת השובע של הגוף ואִכּוּל.

סירופ יאקון בעל טעם עשיר, כמו קרמל, הדומה למולסה (סירופ כהה העשוי מקני סוכר או סלק). יש לה צבע כהה ומרקם סמיך מאוד, דביק. זה יכול לשמש כדי להחליף סירופ אגבה או דבש במתכונים שונים. היאקון נהדר כדי להמתיק משקאות, עוגיות וממתקים. ניתן להשתמש בו כדי ליצור רוטב קרמל, גלידה קרמל או פאדג'!

עובדות אלו הופכת את היאקון לתחליף הסוכר הבריא ביותר בעולם.